מהם הגורמים המשפיעים על הסיכון לפרוץ של שברים בעצם בנשים עם אוסטאופורוזיס?

מאמר זה בוחן את הגורמים השונים התורמים לסיכון לשברים בעצמות בנשים עם אוסטיאופורוזיס, לרבות שינויים הורמונליים, גורמי אורח חיים ונטיות גנטיות.

המגיפה הבלתי נראית: אוסטאופורוזיס והשפעתה על בריאות האישה

אוסטאופורוזיס הוא מצב המשפיע על העצמות, מה שהופך אותן לחלשות ובעל סיכוי גבוה יותר להישבר או להישבר. היא מכונה לעתים קרובות "המחלה השקטה" מכיוון שהיא יכולה להתקדם ללא תסמינים בולטים עד להתרחשות שבר. מחלה זו נמצאת לרוב בקרב נשים מעל גיל 50, והיא פוגעת במיליוני נשים ברחבי העולם. למרבה הצער, אוסטאופורוזיס לרוב אינו מאובחן עד שמתרחש שבר, מה שמקשה על מניעה או טיפול.

 • השפעת אוסטאופורוזיס על בריאות האישה:
  ההשפעה של אוסטאופורוזיס על בריאות האישה יכולה להיות הרסנית. שברים יכולים לגרום לכאבים עזים, למוגבלות ולאובדן משמעותי של עצמאות. השברים הנפוצים ביותר מתרחשים בעמוד השדרה, בירך ובשורש כף היד. שברים בעמוד השדרה עלולים לגרום לאובדן גובה, עקמומיות של עמוד השדרה וכאב כרוני. שברים בירך עלולים להוביל לאובדן ניידות ועצמאות, ויש להם סיכון גבוה יותר לסיבוכים, כגון זיהום וקרישי דם. שברים בשורש כף היד עלולים לגרום לקושי בפעילויות יומיומיות, כגון הלבשה וטיפוח.
 • הקשר בין אסטרוגן לאוסטאופורוזיס:
  אסטרוגן הוא הורמון החיוני לשמירה על צפיפות העצם. ככל שנשים מתבגרות, רמות האסטרוגן שלהן יורדות, מה שעלול להוביל לאובדן צפיפות העצם ולסיכון מוגבר לשברים. נשים שעברו גיל המעבר נמצאות בסיכון הגבוה ביותר לפתח אוסטיאופורוזיס. בנוסף, נשים שעברו הסרת שחלות או שיש להן רמות נמוכות של אסטרוגן עקב מצבים רפואיים אחרים נמצאות גם בסיכון.

 

המחשה של המבנה המיקרוסקופי של רקמת עצם בריאה בהשוואה לרקמת עצם אוסטאופורטית.
המחשה של המבנה המיקרוסקופי של רקמת עצם בריאה בהשוואה לרקמת עצם אוסטאופורטית.

כיצד שינויים הורמונליים משפיעים על הסיכון לשברים?

לשינויים הורמונליים תפקיד משמעותי בהתפתחות אוסטאופורוזיס ובסיכון לשברים. ישנם מספר גורמים הורמונליים שיכולים להשפיע על הסיכון לשברים בנשים עם אוסטיאופורוזיס.

 • 1. אסטרוגן:
  כפי שהוזכר קודם לכן, אסטרוגן הוא הורמון החיוני לשמירה על צפיפות העצם. כאשר רמות האסטרוגן יורדות, כפי שהן יורדות במהלך גיל המעבר, הסיכון לאוסטיאופורוזיס ושברים עולה. נשים שעברו את גיל המעבר נמצאות בסיכון גבוה יותר לשברים מאשר נשים לפני גיל המעבר.
 • 2. הורמון פארתירואיד:
  הורמון פארתירואיד (PTH) הוא הורמון המווסת את רמות הסידן בגוף. כאשר רמות הסידן נמוכות, PTH ממריץ את שחרור הסידן מהעצמות. תהליך זה עלול להוביל לאובדן צפיפות העצם ולסיכון מוגבר לשברים.
 • 3. הורמוני בלוטת התריס:
  הורמוני בלוטת התריס ממלאים תפקיד בחילוף החומרים של העצם. כאשר רמות הורמון בלוטת התריס גבוהות מדי או נמוכות מדי, הסיכון לאוסטיאופורוזיס ושברים עולה. נשים עם פעילות יתר של בלוטת התריס (היפותירואידיזם) או תת פעילות בלוטת התריס (היפותירואידיזם) נמצאות בסיכון גבוה יותר לשברים.

  בנוסף לגורמים הורמונליים אלה, מצבים רפואיים אחרים ותרופות יכולים גם להשפיע על הסיכון לשברים בנשים עם אוסטיאופורוזיס. לדוגמה, נשים עם דלקת מפרקים שגרונית או מחלות מעי דלקתיות נמצאות בסיכון גבוה יותר לשברים עקב דלקת כרונית ושימוש בקורטיקוסטרואידים. נשים הנוטלות תרופות מסוימות, כגון נוגדי פרכוסים או מעכבי ארומטאז, עשויות להיות גם בסיכון גבוה יותר לשברים.

 

האם בחירות אורח חיים וגורמים גנטיים יכולים להשפיע על אוסטאופורוזיס?

כן, בחירות אורח חיים וגורמים גנטיים יכולים להשפיע גם על התפתחות אוסטיאופורוזיס ועל הסיכון לשברים בנשים.

 • 1. דיאטה:
  אכילת תזונה דלה בסידן וויטמין D יכולה להגביר את הסיכון לאוסטאופורוזיס. סידן וויטמין D חיוניים לשמירה על עצמות חזקות. נשים שאינן צורכות מספיק של חומרים מזינים אלו עשויות להיות בסיכון גבוה יותר לשברים.
 • 2. פעילות גופנית:
  פעילות גופנית סדירה, במיוחד פעילות גופנית נושאת משקל, יכולה לעזור לשמור על עצמות חזקות ולהפחית את הסיכון לאוסטאופורוזיס. נשים המנהלות אורח חיים בישיבה עשויות להיות בסיכון גבוה יותר לשברים.
 • 3. עישון:
  עישון הוכח כמפחית את צפיפות העצם ומגביר את הסיכון לשברים. נשים מעשנות נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח אוסטאופורוזיס ולחוות שברים.
 • 4. צריכת אלכוהול:
  צריכת אלכוהול מופרזת נקשרה לסיכון מוגבר לשברים. נשים ששותות יותר משני משקאות אלכוהוליים ביום עשויות להיות בסיכון גבוה יותר לשברים.
 • 5. גנטיקה:
  יש מרכיב גנטי לאוסטאופורוזיס. נשים עם היסטוריה משפחתית של אוסטאופורוזיס עשויות להיות בסיכון גבוה יותר לפתח את המצב בעצמן. בנוסף, מוטציות גנטיות מסוימות נקשרו לסיכון מוגבר לשברים.

 

אינפוגרפיקה המציגה את הקשר בין גורמי אורח חיים שונים, נטיות גנטיות והסיכון לאוסטאופורוזיס.
אינפוגרפיקה המציגה את הקשר בין גורמי אורח חיים שונים, נטיות גנטיות והסיכון לאוסטאופורוזיס.

מה ניתן לעשות כדי להפחית את הסיכון לשברים אצל נשים עם אוסטאופורוזיס?

אוסטאופורוזיס הוא מצב שעלול להגביר את הסיכון לשברים אצל נשים. עם זאת, ישנם צעדים שניתן לנקוט כדי להפחית סיכון זה. הנה כמה דרכים להפחית את הסיכון לשברים אצל נשים עם אוסטיאופורוזיס:

 • 1. תרופות:
  ישנן תרופות זמינות שיכולות לסייע בהפחתת הסיכון לשברים בנשים עם אוסטיאופורוזיס. תרופות אלו פועלות על ידי האטת אובדן עצם או על ידי בניית עצם חדשה. ספק שירותי הבריאות שלך יכול לעזור לקבוע איזו תרופה מתאימה לך.
 • 2. סידן וויטמין D:
  צריכת כמויות נאותות של סידן וויטמין D חשובה לשמירה על עצמות חזקות. נשים עם אוסטיאופורוזיס עשויות להפיק תועלת מנטילת תוספי סידן וויטמין D.
 • 3. פעילות גופנית:
  פעילות גופנית סדירה, במיוחד פעילות גופנית נושאת משקל, יכולה לעזור לשמור על עצמות חזקות ולהפחית את הסיכון לשברים. נשים עם אוסטיאופורוזיס צריכות לדבר עם הרופא שלהן לגבי סוגי פעילות גופנית בטוחות עבורן.
 • 4. מניעת נפילות:
  נפילות הן גורם שכיח לשברים אצל נשים עם אוסטיאופורוזיס. כדי להפחית את הסיכון לנפילות, נשים צריכות לוודא שהבית שלהן נקי ממפגעים שעלולים לגרום לנפילות, כגון שטיחים רופפים או שבילים עמוסים. נשים צריכות לשקול גם שימוש במכשירי עזר, כגון מקל או הליכון, במידת הצורך.
 • 5. שינויים באורח החיים:
  בחירה באורח חיים בריא, כמו הפסקת עישון והגבלת צריכת אלכוהול, יכולה גם לסייע בהפחתת הסיכון לשברים בנשים עם אוסטאופורוזיס.

 

גורמים המשפיעים על הסיכון לפריצת שברים בעצמות בנשים עם אוסטאופורוזיס:

גורם להסתכן מניעה עלות (ILS)
שינויים הורמונליים נמוך טיפול הורמונלי חלופי 3,000 – 7,000
גורמי אורח חיים בינוני פעילות גופנית, תזונה בריאה משתנה
נטיות גנטיות גבוה אבחון וטיפול מוקדם משתנה
גיל גבוה אבחון וטיפול מוקדם משתנה

לסיכום, הבנת משחק הגומלין המורכב של גורמים המשפיעים על הסיכון לשברים בעצמות בנשים עם אוסטיאופורוזיס חיונית לפיתוח אסטרטגיות מניעה וטיפול יעילות. על ידי התייחסות לגורמים אלה, אנשי מקצוע בתחום הבריאות והמטופלים יכולים לעבוד יחד כדי להפחית את הסיכון לשברים ולשפר את איכות החיים של אלה החיים עם מצב זה.

דילוג לתוכן